Invitatie

Atenţie, deschide într-o fereastră nouă. PDFImprimareEmail

Stimati locuitori români ai Tinutului Secuiesc!

Stimati jurnalisti!

 

Va invitam la actiunea-protest Iluminatul hotarelor Tinutului Secuiesc, care va avea loc in localitatile limitrofe (lista localitatiilor si a responsabilii mai jos) pe data de 24 octombrie, dupa urmatorul program:

17.30 – 18.30: Slujbe religioase, intonarea imnurilor;

18.30: Citirea proclamatiei;

18.45 – 23.00: Aprinderea focurilor de tabara in punctele de adunare, programe culturale;

18.45 – 19.00: Aprinderea focurilor, respectiv a reflectoarelor in punctele de iluminat.

 

Puncte de adunare si/sau de iluminat:

 

Scaunul Odorhei - Udvarhelyszék:

Responsabil scaun: Thamó Csaba, presedintele Consiliului Secuiesc Odorhei (+40/742/201.459)

Portiune de hotar I.: Cristurul Secuiesc - Székelykeresztúr, Sacel - Székelyandrásfalva, Secuieni - Újszékely: Farkas Csaba, vicepresedinte CNS ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/745/251.573)

Bodogaia - Alsóboldogfalva: Gagyi Dénes (+40/757/682.771)

Filias - Fiatafalva: Fazakas Ferenc (+40/751/590.141)

Porumbeni Mici si Porumbeni Mari - Kis- és Nagygalambfalva: Gyerkó Levente (+40/733/670.940)

Mugeni - Bögöz

Alunis - Székelymogyorós: Zinner Sándor (+40/744/785.557)

Portiune de hotar II: Zoltáni Csaba, vicepresedintele Consiliului Secuiesc Odorhei   ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/762/254.025)

Dirjiu – Székelyderzs: Zoltáni Csaba polgármester ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/762/254.025)

Mujna - Székelymuzsna: Nemes Anna Borbála (+40/762/254.023)

Ulies - Kányád: György Sándor (+40/751/290.666)

Daia - Székelydálya: Fülöp Szabolcs, paroh reformat

Ighiu - Ége: Csiszér Dénes (+40/726/668.109)

Portiunea de hotar III.:  Gergely Tibor, secretarul Consiliului Secuiesc Odorhei ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ; +40/740/905.298)

Martinis - Homoródszentmárton

Moldovenesti – Városfalva: Jakab Lázár (+40/743/039.231)

Satu Nou  - Homoródújfalu: Ilkei Árpád (+40/745/201.548)

 

Scaunul Bardoc-Miklósvár - Bardoc-Miklósvárszék: Szabó Miklós presedintele Consiliului Secuiesc Bardoc-Miklósvár ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/746/154.549)

Belin – Bölön, Apata - Apáca

Racosu de Jos – Alsórákos: Gáspár Tamás ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ,  +40/749/046.161)

Ormenis - Ürmös: Szabó Előd ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza )

 

Scaunul Sepsi – Sepsiszék: Gazda Zoltán, presedintele Consiliului Secuiesc Sepsi  ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/744/482.417)

Haghig – Hidvég: Nagy János lelkész (+40/788/099.739), Galyai Mária (+40/742/003.465).

Valcele – Elõpatak, Ariusd – Erősd,

Ilieni – Sepsiilyefalva: Fodor Imre, primar, Ifj. Benkő Árpád Samu (+40/765/017.091), Kádár István (+40/761/986.409)

Chichis – Kökös: Sánta Gyula primar, Bartha Alpár (+ 40/743/095.259), Nyárádi Árpád (+40/749/796.320)

Ozun – Uzon, Bicfalau – Bikfalva, Santionlunca - Szentivánlaborfalva: Ráduly István primar, Sánta Imre ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/744/580.960), Beke Tibor (+40/734/322.660)

Reci – Réty: Dálnoki Lajos, primar, Deák Botond  (+40/727/313.614), Módi Kóréh Sándor (+40/744/237.532)

 

Scaunul Orbai – Orbaiszék: Ferencz Botond, presedintele Consiliului Secuiesc Orbai  ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/726/187.753)

Borosneul Mare - Nagyborosnyó: Szõcs Levente primar (+40/741/147.658)

Covasna - Kovászna: Ferencz Botond  ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/726/187.753)

Comandau – Kommandó:Kocsis Béla primar, Opra Béni viceprimar, Fülöp Csaba ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza )

Zagon - Zágon

Zabala – Zabola: Fejér Levente ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/740/043.442)

 

Scaunul Kézdi -  Kézdiszék: Péter János vicepresedinte CNS ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/740/930.489)

Ghelinta – Gelence: Cseh József primar ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ), Tamás László (+40/740/819.874)

Ojdula - Ozsdola: Csíki Dávid, viceprimar, Kovács Imre (+40/760/290.804), Szekrény László (+40/723/915.677)

Bretcu - Bereck: Dimény Zoltán, primar, Nagy Sándor (+40/747/513.890), Kovács Botond (+40/762/579.947)

Lemnia – Lemhény: Lukács Róbert, primar ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ), Lukács Ottó (+40/728/828.688)

Estelnic - Esztelnek: Varga Attila, primar (+40/745/455.529)

  

Scaunul Ciuc – Csíkszék: Veress Dávid, vicepresedinte CNS ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ,  +40/743/663.590)

Plaiesi de Jos -  Kászonaltíz: András Zoltán primar (+40/720/110.605)

Csinód: Nagy Balázs ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza )

Sanmartin – Csiksztentmárton: Birtalan Sándor (+40/744/590.592)

Ciucsantgeorgiu - Csikszentgyörgy: Szabó László viceprimar (+40/742/713.543)

Pauleni-Ciuc - Csíkpálfalva: Ferencz Csaba primar (+40/745/973.776)

Frumoasa - Csíkszépvíz: Balázs Gáspár viceprimar (+40/761/130.212)

Lunca de Sus - Gyimesfelsõlok: Papp Imre viceprimar (+40/733/377.367)

Lunca de Mijloc - Gyimesközéplok: Gergely Károly viceprimar (+40/730/072.781)

Ghimes-Faget - Gyimesbükk: Deáky András (+40/723/591.410)

Sandominic - Csikszentdomokos: Karda Róbert viceprimar (+40/741/194.515, +40/721/245.735)

Balan - Balánbánya: Brezovszky Gheorghe Ádám, primar (+40/758.087.873, +40/744/528.381), Orbán Lóránt (+40/741/194.515)

 

Scaunul Gheogheni - Gyergyószék: Vadász-Szatmári István ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza )

Gheorgheni - Gyergyószentmiklós: Árus Zsolt, ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ), Kolumbán Csaba (+40/744/397.590),

Toplita - Maroshévíz: Czirják Károly (+40/744/136.06), Hámos Mihály (+40/734/952.053), Rokai János (+40/72/1457.077)

Joseni - Gyergyóalfalu: Kis Loránd ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , +40/745/585.749)

Remetea - Gyergyóremete: Csibi Barna (+40/740/534.023)

Tulghes - Gyergyótölgyes,  Corbu - Gyergyóholló: Bartis Zsolt(+40/726/767.400)

Bilbor – Bélbor, Subcetate - Gyergyóvárhegy

 

Scaunul Mures – Marosszék: Lászó György, secretar CNS ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ; +40/753/419.394)

Sovata - Szováta: Engi Albert (+40/742/120.419)

Eremitu - Nyárádremete: Cseh Gábor (+40/724/405.890)

Hodosa - Székelyhodos: Barabási Ottó (+40/766/324.194)

Goprnesti - Gernyeszeg: Szabó István (+40/745/237.382)

Breaza - Beresztelke, Voivodeni - Vajdaszentivány: Dani József (+40/745/790.542)

Glodeni - Marossárpatak: Miholcsa József (+40/727/785.271)

Ceausu de Campie - Mezõcsávás: Illyés Sándor (+40/723/500.138)

Sincai - Mezõsámsond: Illyés Sándor (+40/723/500.138)

Band - Mezõbánd: Lukácsi Szilamér (+40/745/271.245)

Ungheni - Nyárádtõ: Vadadi Lóránt (+40/743/155.000)

Gheorghe Doja - Lukafalva: Bordi István (+40/741/185.971)

Craciunesti - Nyárádkarácson: Bordi István (+40/741/185.971)

Acatari - Ákosfalva: Osváth Csaba (+40/745/306.691)

Balausar - Balavásár: Sagyebó István (+40/731/340.120)

Vetca - Székelyvécke: Fekete Pál (+40/745/489.964)

 

Scaunul Aries – Aranyosszék: Kolozsi Ernő (+40/744/208.765)

-
SZÉKELY NEMZETI TANÁCS - CONSILIUL NAŢIONAL SECUIESC
SZEKLER NATIONAL COUNCIL

520009 Sepsiszentgyörgy / Sfântu Gheorghe, Konsza Samu utca 21
Tel.: +40 267 318.180, e-mail: office@sznt.ro
2006 - 2010 © Minden jog fenntartva! All rights reserved! Toate drepturile rezervate!

Webhosting:
server.ro